Rozdział 6. WYNIKI BADAŃ

Spis treści

6.1. Wyniki badań uzyskane w grupie dziewcząt i chłopców poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej
6.1.1. Masa ciała i jego komponenty
6.1.2. Ocena wpływu zastosowanej terapii na wydolność i tolerancję wysiłku badanych z nadwagą i otyłością
6.1.3 Hormony
6.1.4. Parametry gospodarki węglowodanowo-lipidowej
6.2. Wyniki badań uzyskane w grupie dziewcząt i chłopców poddanych kompleksowej terapii redukcji masy ciała
6.2.1. Masa ciała i jego komponenty
6.2.2. Ocena wpływu zastosowanej terapii na wydolność i tolerancję wysiłku badanych z nadwagą i otyłością
6.2.3. Hormony
6.2.4. Parametry gospodarki węglowodanowo-lipidowej
6.3. Analiza badań korelacyjnych

Uzyskane wyniki badań przedstawiono w postaci wartości średnich i odchyleń standardowych na rycinach 3-16 i w tabelach IV - VII dla grupy otyłych poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej oraz na rycinach 17-30 i w tabelach VIII - XI dla grupy poddanej kompleksowej terapii redukcji masy ciała podczas pobytu w sanatorium. Dodatkowo zaznaczono istotności różnic między terminami badań. Średnią wartość energetyczną diet oraz ich skład przedstawiono w tabelach II i III. Wartości liczbowe pozostałych parametrów w spoczynku oraz po wysiłku w obu badanych grupach podano w tabelach 1-20, a wyniki analizy regresji wielorakiej w tabelach 21-40 – zamieszczonych w aneksie.

Badani z grupy objętej kompleksową terapią redukcji masy ciała, przebywający w sanatorium, jak i z grupy objętej edukacją żywieniową, nie przebywający w sanatorium – nie różnili się pomiędzy sobą pod względem wieku oraz wysokość ciała. Natomiast różnili się między sobą pod względem masy ciała i wartości wskaźnika BMI. Wskaźnik WHR był istotnie wyższy w każdej podgrupie badanych chłopców w porównaniu z dziewczętami.

6.1. Wyniki badań uzyskane w grupie dziewcząt i chłopców poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej

6.1.1. Masa ciała i jego komponenty

Rycina 3 przedstawia średnie wartości masy ciała oraz jego komponentów, odnotowane w spoczynku, u dziewcząt z nadwagą, poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej, na początku i na końcu badań. Analizę porównawczą parametrów somatycznych przedstawiono w tabeli 7 zamieszczonej w aneksie. W grupie dziewcząt z BMI < 30 kg/m2 zaobserwowano wysoce istotny w II terminie badań (p<=0,01) spadek masy ciała średnio o 3,62 kg. Zaznaczyć należy, że redukcja masy ciała jest efektem zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej (średnio o 3,19 kg). Konsekwencją spadku masy ciała jest istotne (p<=0,01) obniżenie wartości wskaźnika BMI z 27,99±1,652 kg/m2 w I terminie badań do 26,29±1,516 kg/m2 na końcu badań (p<=0,01). Całkowita zawartość wody w ciele oraz wartość wskaźnika WHR wzrosły istotnie w porównaniu z wynikami uzyskanymi na początku badań (p<0,05).

Rycina 4 przedstawia średnie spoczynkowe wartości masy ciała oraz jego komponentów u dziewcząt z otyłością, poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej, na początku i na końcu badań. W grupie dziewcząt z BMI >= 30 kg/m2, podobnie jak u dziewcząt z nadwagą, zaobserwowano wysoce istotny spadek masy ciała (średnio o 3,47 kg). Konsekwencją tego jest istotny statystycznie (p<=0,01) spadek masy tłuszczowej (średnio o 2,01 kg). Istotnie (p<0,05) zmniejszyła się także całkowita zawartość wody w organizmie. Spadek masy ciała zaznaczył się istotnym statystycznie obniżeniem wartości wskaźnika wagowo-wzrostowego BMI oraz ilorazu talia/biodra (p<=0,01).

Rycina 3. Masa i skład ciała oraz wskaźniki BMI i WHR dziewcząt z BMI < 30 kg/m2, poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej, w obu terminach badań, w spoczynku (n = 18)

Rycina 4. Masa i skład ciała oraz wskaźniki BMI i WHR dziewcząt z BMI >= 30 kg/m2, poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej, w obu terminach badań, w spoczynku (n = 19)

Rycina 5 obrazuje średnie spoczynkowe wartości masy ciała oraz jego komponentów u chłopców z nadwagą, poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej, na początku i na końcu badań. Analizę porównawczą parametrów somatycznych zamieszczono w tabeli 7 w aneksie. W grupie chłopców z BMI < 30 kg/m2 zastosowana terapia spowodowała znamienny spadek masy ciała z 80,82±11,85 kg w I terminie do 79,02±11,44 kg w II terminie badań (średnio o 1,8 kg). Redukcja masy ciała spowodowana była głównie zmniejszeniem ilości tkanki tłuszczowej (średnio o 2,52 kg, p<=0,01). U badanych chłopców w II terminie badań odnotowano istotny (p<0,05) wzrost masy beztłuszczowej. W II terminie badań odnotowano także obniżenie wartości wskaźników BMI i WHR (p<=0,01) oraz wzrost zawartości wody (p<0,05) w ustroju.

Rycina 5. Masa i skład ciała oraz wskaźniki BMI i WHR chłopców z BMI< 30 kg/m2, poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej, w obu terminach badań, w spoczynku (n = 10)

Rycina 6 przedstawia średnie spoczynkowe wartości masy ciała oraz jego komponentów u chłopców z otyłością, poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej, na początku i na końcu badań. W grupie chłopców z BMI >= 30 kg/m2 zaobserwowano istotny (p<=0,01) spadek masy ciała z 96,84±5,86 kg na początku do 91,76±4,59 kg po zakończeniu terapii (średnio o 5,08 kg). Jest on większy (p<=0,01) ponad dwa razy niż w przypadku chłopców z nadwagą. Średnie wartości pozostałych komponentów składowych ciała, jak całkowita zawartość wody i masa beztłuszczowa oraz masa tłuszczowa nie uległy istotnemu obniżeniu. Spadek masy ciała zaznaczył się istotnym obniżeniem wartości wskaźnika wagowo-wzrostowego BMI (p<=0,01). Zmniejszenie ilorazu talia/biodra (WHR) w II terminie badań z 0,91±0,04 do 0,89±0,04 okazało się istotne (p <= 0,01).

Rycina 6. Masa i skład ciała oraz wskaźniki BMI i WHR chłopców z BMI >= 30 kg/m2, poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej, w obu terminach badań, w spoczynku (n = 11)

6.1.2. Ocena wpływu zastosowanej terapii na wydolność i tolerancję wysiłku badanych z nadwagą i otyłością

Rycina 7 obrazuje średnie wartości maksymalnego pochłaniania tlenu (O2 max) i obciążenia podczas wykonywanego testu wysiłkowego na początku i na końcu przeprowadzonych badań u dziewcząt z nadwagą i otyłością. Wydolność badanych dziewcząt, mierzona wielkością maksymalnego pochłaniania tlenu w przeliczeniu na kilogram masy ciała na minutę, w I terminie badań była wyższa (p<0,05) w grupie dziewcząt z nadwagą i wzrosła w II terminie zarówno w przypadku dziewcząt z nadwagą, jak i z otyłością. Wzrost wartości O2 max okazał się większy u dziewcząt z nadwagą. Odnotowane zmiany w obu grupach badanych dziewcząt były istotne (p<=0,01).

Średnia wartość zastosowanego obciążenia podczas testu wysiłkowego w I terminie badań była wyższa u dziewcząt z otyłością (p<=0,01). W II terminie badań zwiększyła się w obu grupach. Różnice te okazały się jednak nieistotne.

Pozostałe parametry fizjologiczne i biochemiczne charakteryzujące reakcję badanych dziewcząt, poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej, na wysiłek fizyczny przedstawiono w tabelach 1 i 8 zamieszczonych w aneksie.

Rycina 7. Porównanie średnich wartości maksymalnego pochłaniania tlenu i obciążenia wysiłkowego u dziewcząt z nadwagą (n = 18) i otyłością (n = 19), poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej, w obu terminach badań

Średnią wartość parametrów równowagi kwasowo-zasadowej u dziewcząt z nadwagą i otyłością, poddanych wysiłkowi testowemu, przedstawiono w tabelach IV i V.

Wysiłek testowy o intensywności 70%,VO2 max, wykonany przez badane dziewczęta na ergometrze rowerowym przy stałej prędkości pedałowania 60 obr./min, przyczynił się do naruszenia homeostazy organizmu. Zarówno u dziewcząt z nadwagą jak i otyłych stwierdzono spadek wartości pH krwi, zmniejszenie stężenia zasad buforujących oraz obniżenie wartości pCO2 we krwi. Zmiany takie wskazywać mogą na wystąpienie kwasicy metabolicznej. Średni poziom powysiłkowego stężenia kwasu mlekowego okazał się niższy niż 4 mmol/l, a więc nie przekroczył wartości przyjętej za próg przemian anaerobowych. Wskazuje to na duży udział komponenty tlenowej w pokrywaniu zapotrzebowania energetycznego komórek mięśniowych. Potwierdzeniem charakteru wysiłku jest średnia wartość częstości skurczów serca osiągnięta podczas testu.

Tabela IV. Analiza porównawcza zmian parametrów fizjologicznych, spowodowanych wysiłkiem fizycznym u dziewcząt z nadwagą, poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej, pomiędzy I i II terminem badań

Rycina 8 przedstawia średnią wartość maksymalnego pochłaniania tlenu i obciążenia podczas wykonywanego testu wysiłkowego, na początku i na końcu badań, w grupie chłopców z nadwagą i otyłością. Wartość maksymalnego pochłaniania tlenu w przeliczeniu na kilogram masy ciała na minutę wzrosła w grupie chłopców z nadwagą (z 30,6±4,69 ml/kg-1/min-1 w I terminie do 34,21±4,78 ml/kg-1/min-1 w II terminie badań), jak i wśród chłopców z otyłością (z 27,88±1,90 ml/kg1/min-1 w I terminie do 33,88±2,78 ml/kg-1/min-1 w II terminie badań). Średnia wartość wzrostu VO2 max okazała się większa u chłopców z nadwagą (o 1,04 ml/kg-1/min-1). W obu przypadkach różnice okazały się istotne (p<=0,01).

Średnia wartość zastosowanego obciążenia podczas testu wysiłkowego w grupie chłopców z nadwagą i chłopców z otyłością w I terminie badań nie różniła się. W II terminie badań wzrost wartości obciążenia w obu grupach okazał się nieistotny.

Pozostałe parametry fizjologiczne i biochemiczne charakteryzujące reakcję badanych chłopców, poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej, na wysiłek fizyczny przedstawiono w tabelach 2 i 8 zamieszczonych w aneksie.

Tabela V. Analiza porównawcza zmian parametrów fizjologicznych, spowodowanych wysiłkiem fizycznym u dziewcząt z otyłością, poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej, pomiędzy I i II terminem badań

Wartość średnią parametrów równowagi kwasowo-zasadowej u chłopców z nadwagą i otyłością, poddanych wysiłkowi testowemu, przedstawiono w tabelach VI i VII.

Testowy wysiłek fizyczny o intensywności 70% VO2 max, wykonany przez badanych chłopców na ergometrze rowerowym przy stałej prędkości pedałowania 60 obr./min, spowodował naruszenie parametrów równowagi kwasowo-zasadowej zarówno u chłopców z nadwagą, jak i u otyłych. Zaobserwowane zmiany wskazują na wystąpienie kwasicy metabolicznej. Nastąpiło powysiłkowe obniżenie wartości pH krwi, zwiększenie niedoboru zasad buforujących a także obniżenie wartości pCO2 we krwi. Zaznaczyć należy, że średnie wartości stężenia badanych parametrów, mimo że bardziej korzystne niż w I terminie badań, okazały się nieistotne. Średni poziom kwasu mlekowego oznaczony po wysiłku nie przekroczył wartości 4 mmol/l, wskazując na udział procesów tlenowych w pokrywaniu kosztu energetycznego wysiłku. Potwierdzeniem charakteru wykonanego wysiłku jest częstość skurczów serca.

Rycina 8. Porównanie średnich wartości maksymalnego pochłaniania tlenu i obciążenia wysiłkowego u chłopców z nadwagą (n = 10) i otyłością (n = 11), poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej, w obu terminach badań

Tabela VI. Analiza porównawcza zmian parametrów fizjologicznych, spowodowanych wysiłkiem fizycznym u chłopców z nadwagą, poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej, pomiędzy I i II terminem badań

Tabela VII. Analiza porównawcza zmian parametrów fizjologicznych, spowodowanych wysiłkiem fizycznym u chłopców z otyłością, poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej, pomiędzy I i II terminem badań

6.1.3 Hormony

Średnie wartości stężenia wybranych hormonów u dziewcząt z nadwagą (BMI < 30 kg/m2) i otyłością (BMI >= 30 kg/m2) w spoczynku, na początku i na końcu badań, przedstawiono na rycinach 9, 10 i 11, natomiast wartości oznaczone w spoczynku i po wysiłku w obu terminach badań przedstawiono w tabelach 3, 4 i 10 zamieszczonych w aneksie.

Stężenie leptyny w surowicy krwi na początku badań w grupie dziewcząt z otyłością wynosiło średnio 29,34±5,87 ng/ml i było wyższe (p<=0,01) w porównaniu z dziewczętami z nadwagą, gdzie średnie stężenie wynosiło 22,76±6,26 ng/ml. Zarówno w jednej, jak i w drugiej grupie stężenia przekraczały kilkakrotnie wartości przyjęte za referencyjne u osób z prawidłową masą ciała. Badanie przeprowadzone po zakończeniu terapii wykazało obniżenie średnich wartości stężenia leptyny zarówno w grupie dziewcząt z nadwagą (do 18,51±5,63 ng/ml), jak i z otyłością (do 19,68±5,14 ng/ml). Jednak tylko w grupie z BMI >= 30 kg/m2 różnica okazała się istotna (p<=0,01) (ryc. 9).

Na podstawie analizy regresji wielorakiej (tab. 21), przeprowadzonej dla wartości oznaczonych w spoczynku, przed przystąpieniem do terapii, u dziewcząt z nadwagą wykazano, że pary następujących czynników: masa ciała i BMI, masa tłuszczowa i BMI oraz masa tłuszczowa i WHR wpłynęły odpowiednio w 47% (p<=0,01), 62% (p<0,01) i 61% (p<=0,01) na zmienność stężenia leptyny. Tylko u dziewcząt z nadwagą w przypadku par czynników, tj. masa tłuszczowa i BMI oraz masa tłuszczowa i WHR, zaobserwowano znamienny wpływ masy tłuszczowej na stężenie leptyny (p<=0,01).

Rycina 9. Porównanie średnich wartości stężenia leptyny i hormonu wzrostu u dziewcząt z nadwagą (n = 18) i otyłością (n = 19), poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej, w I i II terminie badań, w spoczynku

Średnie wartości stężenia hormonu wzrostu (GH), oznaczone przed przystąpieniem do programu terapeutycznego, kształtowały się na podobnym poziomie w grupie dziewcząt z nadwagą oraz dziewcząt otyłych i wynosiły odpowiednio 4,97±3,934 μIU/ml i 5,07±4,122 μIU/ml. Podwyższenie stężenia GH pod wpływem terapii nastąpiło w obu badanych grupach. W II terminie badań po zakończeniu terapii odnotowano wzrost średniej wartości stężenia GH u dziewcząt z nadwagą (6,38±5,33 μIU/ml) i otyłością (7,24±5,20 μIU/ml). Różnice te okazały się jednak nieistotne (ryc. 9).

Analiza regresji wielorakiej (tab. 22), przeprowadzona dla wartości oznaczonych w spoczynku, w I terminie badań, u dziewcząt z nadwagą wykazała, że para czynników: masa tłuszczowa i WHR wpłynęła w 80% (p<0,05) na zmienność stężenia GH, natomiast w grupie dziewcząt otyłych wartości te dla badanych par czynników, oznaczone w tych samych warunkach, wynosiły odpowiednio 54% (p<=0,01), 42% (p<0,05) i 36% (p<0,05). U dziewcząt z nadwagą w przypadku pary czynników, tj. masa tłuszczowa i WHR, zaobserwowano znamienny wpływ WHR (p<=0,01) na stężenie GH. U dziewcząt z otyłością zaobserwowano w każdej z pary czynników znamienny wpływ na stężenie GH odpowiednio: masy ciała (p<0,05) i BMI (p<=0,01), BMI (p<=0,01), WHR (p<0,05).

Analiza wykonana po zakończeniu terapii wykazała, że pary ww. czynników wpłynęły odpowiednio w 40% (p<0,05), 55% (p<=0,01) i 50% (p<0,05) u dziewcząt z nadwagą. Należy zauważyć, że u dziewcząt z nadwagą zaobserwowano w każdej z par czynników znamienny wpływ na stężenie GH odpowiednio: BMI (p<0,05), masy tłuszczowej (p<0,05), BMI (p<0,05) oraz WHR (p<0,05). U dziewcząt z otyłością tylko w parze czynników masa tłuszczowa i BMI zaobserwowano znamienny wpływ masy tłuszczowej (p<0,05) na stężenie GH.

Średnie wartości stężenia insuliny w surowicy krwi na początku badań były nieco wyższe u dziewcząt z otyłością i wynosiły średnio 19,46±4,641 μIU/ml w porównaniu z dziewczętami z nadwagą (18,20±6,66 μIU/ml). Oznaczone stężenia insuliny w spoczynku, po zakończeniu terapii obniżyły się w obu grupach odpowiednio do 11,39±2,27 μIU/ml i 12,69±3,45 μIU/ml. Różnica okazała się znamienna tylko w grupie dziewcząt z otyłością (p<=0,01) (ryc. 10).

Analiza regresji wielorakiej (tab. 23), przeprowadzona dla wartości oznaczonych w spoczynku, w I terminie badań, u dziewcząt z nadwagą wykazała, że pary następujących czynników: masa ciała i BMI, masa tłuszczowa i BMI wpłynęły odpowiednio w 37% (p<0,05) i 27% na zmienność stężenia insuliny. Warto podkreślić, że u dziewcząt z nadwagą w przypadku par wymienionych czynników zaobserwowano istotny wpływ masy ciała (p<0,05) i BMI (p<=0,01), BMI (p<0,05) na stężenie insuliny.

Natomiast analiza wykonana po zakończeniu terapii wykazała, że pary badanych czynników wpłynęły odpowiednio w 52% (p<=0,01), 67% (p<=0,01) u dziewcząt z nadwagą oraz w 36% (p<0,05) dla trzeciej pary czynników u dziewcząt otyłych. Odnotowano także, że u dziewcząt z nadwagą tylko w przypadku par czynników: masa ciała i BMI, masa tłuszczowa i BMI, zaobserwowano znamienny wpływ odpowiednio: masy ciała (p<0,05) i BMI (p<=0,01), masy tłuszczowej (p<0,05) i BMI (p<=0,01) na stężenie insuliny. U dziewcząt z otyłością zaobserwowano tylko w trzeciej parze czynników znamienny wpływ WHR (p<0,05) na stężenie insuliny.

Średnie wartości stężenia peptydu-C na początku badań kształtowały się na podobnym poziomie zarówno w grupie dziewcząt z nadwagą (3,31±0,94 ng/ml), jak i z otyłością (3,18±0,66 ng/ml). Po zakończeniu terapii tylko w grupie dziewcząt z otyłością obniżenie stężenia tego hormonu (do 2,51±0,55 ng/ml) okazało się istotne (p<=0,01) (ryc. 10).

Analiza regresji wielorakiej dla wartości oznaczonych w spoczynku (tab. 24), w I terminie badań, u dziewcząt z otyłością wykazała w parze czynników masa tłuszczowa i WHR znamienny wpływ WHR (p<=0,01), na stężenie peptydu-C.

Analiza regresji wykonana po zakończeniu terapii wykazała, że na stężenie peptydu-C u dziewcząt z nadwagą pierwsza i druga para ww. czynników wpłynęła odpowiednio w 35% (p<0,05) i 38% (p<0,05), a u dziewcząt otyłych – trzecia para w 43% (p<0,05). Tylko u dziewcząt z otyłością w parze czynników masa tłuszczowa i WHR zanotowano znamienny wpływ WHR (p<0,05).

Średnia wartość stężenia kortyzolu w surowicy krwi mierzona w spoczynku w I terminie badań była niższa u dziewcząt z nadwagą w porównaniu z grupą dziewcząt otyłych i wynosiła odpowiednio 473,89±112,11nmol/l i 532,22 ±167,05 nmol/l. Natomiast po zakończeniu terapii średnie wartości uległy obniżeniu odpowiednio do 337,56±130,84 nmol/l i 415,00±156,79 nmol/l, jednak tylko w grupie dziewcząt z otyłością różnica ta okazała się istotna (p<0,05) (ryc. 11).

Na podstawie analizy regresji wielorakiej (tab. 25) przeprowadzonej dla wartości oznaczonych w spoczynku, przed przystąpieniem do terapii, u dziewcząt z nadwagą wykazano, że pary następujących czynników: masa ciała i BMI, masa tłuszczowa i BMI oraz masa tłuszczowa i WHR wpłynęły odpowiednio w 62% (p<=0,01), 83% (p<=0,01) i 84% (p<=0,01) na zmienność stężenia kortyzolu. U dziewcząt z nadwagą w każdej z par czynników zaobserwowano znamienny wpływ na stężenie kortyzolu odpowiednio masy ciała (p<=0,01), masy tłuszczowej (p<=0,01), masy tłuszczowej (p<=0,01).

Rycina 10. Porównanie średnich wartości stężenia insuliny i peptydu-C u dziewcząt z nadwagą (n = 18) i otyłością (n = 19), poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej, w I i II terminie badań, w spoczynku

Rycina 11. Porównanie średnich wartości stężenia kortyzolu u dziewcząt z nadwagą (n = 18) i otyłością (n = 19), poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej, w obu terminach badań, w spoczynku

Analiza wykonana po zakończeniu terapii wykazała, że para czynników masa tłuszczowa i WHR wpłynęła w 37% (p<0,05) u dziewcząt z nadwagą oraz w 61% (p<=0,01) u dziewcząt otyłych na stężenie kortyzolu. U dziewcząt z nadwagą w analizowanej parze czynników odnotowano istotny wpływ WHR (p<0,05) na stężenie kortyzolu. U dziewcząt otyłych zaobserwowano w przypadku par czynników masa tłuszczowa i BMI oraz masa tłuszczowa i WHR znamienny wpływ masy tłuszczowej w obu parach na stężenie kortyzolu (p<0,05).

Średnie wartości stężenia wybranych hormonów u chłopców z nadwagą (BMI < 30 kg/m2) i otyłością (BMI >= 30 kg/m2) w spoczynku, na początku i na końcu badań przedstawiono na rycinach 12, 13 i 14, natomiast wartości oznaczone w spoczynku i po wysiłku w obu terminach badań – w tabelach 5 i 6, a różnice między terminami badań, oznaczone w spoczynku przedstawiono w tabeli 10 w aneksie.

Stężenie leptyny w surowicy krwi, oznaczone na początku badań, było wyższe w grupie chłopców z otyłością (p<0,05) i wynosiło średnio 14,20±3,15 ng/ml w porównaniu z grupą chłopców z nadwagą, gdzie średnie stężenie wynosiło 9,78±6,24 ng/ml. Zarówno w jednej, jak w drugiej grupie stężenia przekraczały kilkakrotnie wartości przyjęte za referencyjne u osób z prawidłową masą ciała. Badanie przeprowadzone po zakończeniu terapii wykazało statystycznie istotne obniżenie średnich wartości stężenia leptyny zarówno w grupie chłopców z nadwagą (7,80±4,15 ng/ml) (p<0,05), jak i z otyłością (9,82±1,59 ng/ml) (p<=0,01) (ryc. 12).

Analiza regresji wielorakiej (tab. 26) przeprowadzona dla wartości oznaczonych w spoczynku, w I terminie badań, u chłopców z otyłością wykazała, że pary badanych czynników: masa ciała i BMI, masa tłuszczowa i BMI wpłynęły odpowiednio w 52% (p<0,05), 66% (p<0,05) na stężenie leptyny. W przypadku par: masa ciała i BMI oraz masa tłuszczowa i BMI, zaobserwowano znamienny wpływ BMI w obu parach na zmienność stężenia leptyny (p<0,05).

Średnie wartości stężenia hormonu wzrostu (GH), oznaczone przed przystąpieniem do programu terapeutycznego, kształtowały się na zróżnicowanym poziomie w grupie chłopców z nadwagą oraz chłopców otyłych i wynosiły odpowiednio 3,86±5,87 μIU/ml i 7,46±10,90 μIU/ml, jednak nie różniły się istotnie statystycznie. W II terminie badań, po zakończeniu terapii, stwierdzono wzrost średniej wartości stężenia omawianego hormonu u chłopców z nadwagą (9,40±7,31 μIU/ml) i obniżenie w grupie chłopców z otyłością (3,44±1,90 μIU/ml). Zmiany te nie mają znamion istotnych (ryc. 12).

Przeprowadzona analiza regresji wielorakiej (tab. 27) dla wartości oznaczonych w spoczynku, u chłopców z nadwagą w I terminie badań wykazała, że tylko masa ciała i BMI, masa tłuszczowa i BMI oraz masa tłuszczowa i WHR wykazały istotny wpływ odpowiednio w 70% (p<0,05), 65% (p<0,05) i 4% na zmienność stężenia GH. W grupie chłopców otyłych istotnych zmian nie odnotowano. Tylko u chłopców z nadwagą w przypadku jednej pary czynników, tj. masa tłuszczowa i BMI, zaobserwowano znamienny wpływ BMI (p<=0,01) na stężenie GH.

Po zakończeniu terapii analiza regresji wielorakiej wykazała, że badane pary czynników nie wpłynęły istotnie na stężenie GH.

Średnia wartość stężenia insuliny w surowicy krwi na początku badań u chłopców z otyłością wynosiła 26,80±22,305 μIU/ml i była o 70% wyższa w porównaniu z chłopcami z nadwagą, u których odnotowano średnią wartość 18,60±8,290 μIU/ml. Oznaczone stężenia insuliny w spoczynku, po zakończeniu terapii obniżyły się w obu grupach odpowiednio do 13,48±3,49 μIU/ml i 10,80±3,15 μIU/ml. Różnica okazała się statystycznie istotna tylko w grupie chłopców z otyłością (p<=0,01) (ryc. 13).

Rycina 12. Porównanie średnich wartości stężenia leptyny i hormonu wzrostu u chłopców z nadwagą (n = 10) i otyłością (n = 11), poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej, w spoczynku, w I i II terminie badań

Na podstawie analizy regresji wielorakiej (tab. 28), przeprowadzonej dla wartości oznaczonych w spoczynku, przed przystąpieniem do terapii, u chłopców z nadwagą wykazano, że pary czynników: masa ciała i BMI, masa tłuszczowa i BMI oraz masa tłuszczowa i WHR wpłynęły odpowiednio w 77% (p<=0,01), 84% (p<=0,01) i 72% (p<0,05) na zmienność stężenia insuliny. Natomiast w grupie chłopców otyłych tylko para czynników masa ciała i WHR wpłynęła istotnie w 79% (p<=0,01). U chłopców z nadwagą w przypadku par czynników, tj. masa ciała i BMI, masa tłuszczowa i BMI oraz masa tłuszczowa i WHR zaobserwowano znamienny wpływ masy ciała (p<=0,01) i BMI (p<=0,01), masy tłuszczowej (p<=0,01) i BMI (p<0,05) oraz masy tłuszczowej (p<=0,01) na stężenie insuliny. Natomiast u otyłych zaobserwowano w parze czynników masa tłuszczowa i WHR znamienny wpływ WHR (p<=0,01) na zmienność stężenia insuliny.

Wykonana po zakończeniu terapii analiza regresji wielorakiej nie wykazała istotnego wpływu badanych par czynników na stężenie insuliny.

Średnie wartości stężenia peptydu-C na początku badań kształtowały się na podobnym poziomie zarówno wśród chłopców z nadwagą (3,09±1,46 ng/ml), jak i z otyłością (3,62±1,12 ng/ml). Po zakończeniu terapii, spoczynkowe średnie stężenie badanego hormonu uległo obniżeniu (do 2,29±0,92 ng/ml i 2,31±0,30 ng/ml), ale tylko w grupie chłopców otyłych zmiana ta była statystycznie znamienna (p<=0,01) (ryc. 13).

Analiza regresji wielorakiej (tab. 29) przeprowadzona dla wartości oznaczonych w spoczynku, w I terminie badań, u chłopców z nadwagą wykazała, że pary następujących czynników: masa tłuszczowa i BMI oraz masa tłuszczowa i WHR wpłynęły odpowiednio w 92% (p<=0,01) i 62% (p<0,05) na zmienność stężenia peptydu-C. Natomiast w grupie chłopców otyłych wartości te, oznaczone w tych samych warunkach, wynosiły odpowiednio 72% (p<0,05) i 95% (p<=0,01). W grupie chłopców z nadwagą w przypadku par masa tłuszczowa i BMI oraz masa tłuszczowa i WHR odnotowano znamienny wpływ masy tłuszczowej (p<=0,01) i BMI (p<=0,01), masy tłuszczowej (p<0,05) na zmienność stężenia peptydu-C. U chłopców z otyłością zaobserwowano taki wpływ w parach czynników takich jak masa tłuszczowa i BMI, masa tłuszczowa i WHR, przy czym znamienny wpływ na stężenie peptydu-C miały: masa tłuszczowa (p<0,05), WHR (p<=0,01).

Ta sama analiza wykonana po zakończeniu terapii nie wykazała istotnego wpływu badanych par czynników na stężenie peptydu-C.

Średnia wartość stężenia kortyzolu w surowicy krwi, mierzona w spoczynku, na początku badań była niższa u chłopców otyłych niż u badanych chłopców z nadwagą, jednak analiza porównawcza nie wykazała istotnych różnic pomiędzy badanymi grupami w I terminie badań w spoczynku. W II terminie badań średnia wartość stężenia badanego hormonu uległa większemu obniżeniu w grupie chłopców otyłych. Spadek okazał się statystycznie nieistotny w żadnej z badanych grup (ryc. 14).

Rycina 13. Porównanie średnich wartości stężenia insuliny i peptydu-C u chłopców z nadwagą (n = 10) i otyłością (n = 11), poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej, w spoczynku, w I i II terminie badań

Przeprowadzona analiza regresji wielorakiej (tab. 30) dla wartości oznaczonych w spoczynku, u chłopców z nadwagą, w I terminie badań wykazała, że masa tłuszczowa i WHR wpłynęły w 52% na zmienność stężenia kortyzolu. W tej parze zaobserwowano znamienny wpływ WHR (p<0,05) na stężenie kortyzolu.

Wykonana po zakończeniu terapii analiza regresji wielorakiej nie wykazała istotnego wpływu par czynników na stężenie kortyzolu.

Rycina 14. Porównanie średnich wartości stężenia kortyzolu u chłopców z nadwagą (n = 10) i otyłością (n = 11), poddanych terapii dietetycznej i edukacj żywieniowej, w spoczynku, w I i II terminie badań

6.1.4. Parametry gospodarki węglowodanowo-lipidowej

Rycina 15 przedstawia średnie wartości parametrów gospodarki węglowodanowo-lipidowej i cholesterolowego współczynnika aterogenności, zmierzone w spoczynku, w I i II terminie badań, u dziewcząt poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej. Analizę porównawczą tych parametrów w I i II terminie badań, u dziewcząt z nadwagą i otyłością zamieszczono w tabeli 9 w aneksie.

Poziom cholesterolu całkowitego oznaczony we krwi, w spoczynku, na czczo, przed przystąpieniem do terapii był niższy (p<=0,01) w przypadku dziewcząt z nadwagą w stosunku do otyłych. Zastosowana terapia spowodowała obniżenie średniej wartości tego parametru u dziewcząt z nadwagą z 170,07±18,06 mg/dl w I terminie badań do 162,83±19,31 mg/dl w II terminie (p<0,05), a u otyłych z 191,18±22,01 mg/dl w I terminie badań do 164,54±20,96 mg/dl w II terminie badań (p<=0,01).

Średnie wartości stężenia frakcji HDL-cholesterolu oznaczone przed przystąpieniem do terapii kształtowały się na podobnym poziomie i wynosiły w grupie z nadwagą 46,24±4,91 mg/dl, a u dziewcząt otyłych 46,21±10,46 mg/dl. Zastosowana terapia spowodowała wzrost średniej wartości stężenia HDL-cholesterolu u dziewcząt otyłych do 48,91±8,35 mg/dl, a u dziewcząt z nadwagą do 49,90±7,48 mg/dl. Zarówno w grupie z nadwagą, jak i z otyłością różnice okazały się istotne na poziomie 1 procenta ufności.

Korzystna zmiana nastąpiła pod wpływem zastosowanej terapii w odniesieniu do triacylogliceroli (TG). Zarówno w grupie dziewcząt z nadwagą jak i otyłych stwierdzono zmniejszenie stężenia triacylogliceroli. W grupie dziewcząt otyłych spadek z 88,94±23,30mg/dl w I terminie do 74,69±10,49 mg/dl po zakończeniu terapii okazał się istotny statystycznie (p<=0,01).

Stężenie glukozy oznaczone we krwi, na czczo, na początku badań było wyższe u dziewcząt z nadwagą 89,54±10,66 mg/dl w stosunku do dziewcząt z otyłością, gdzie wynosiło 84,82±10,17 mg/dl. W drugim terminie badań stężenie glukozy w grupie dziewcząt z nadwagą obniżyło się do 84,17±9,48 mg/dl (p<=0,01), a w grupie dziewcząt otyłych do 79,32±6,47 mg/dl (p<0,05).

Cholesterolowy współczynnik aterogenności przed przystąpieniem do terapii był istotnie wyższy (p<0,05) u dziewcząt otyłych (3,28±0,87) niż u dziewcząt z nadwagą (2,72±0,57). Po zakończeniu terapii nastąpiło istotne obniżenie w grupie dziewcząt otyłych (2,46±0,70), na poziomie 1 procenta, natomiast w grupie dziewcząt z nadwagą na poziomie 5 procent ufności (2,35±0,71).

Rycina 16 przedstawia średnie wartości parametrów gospodarki węglowodanowo-lipidowej i cholesterolowego współczynnika aterogenności mierzone w spoczynku, w I i II terminie badań, u chłopców poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej. Analizę porównawczą tych parametrów w I i II terminie badań, u chłopców z nadwagą i otyłością zamieszczono w tabeli 9 w aneksie.

Poziom cholesterolu całkowitego oznaczony we krwi, w spoczynku, na czczo, przed przystąpieniem do terapii był podobny zarówno u chłopców z nadwagą (178,96±20,77 mg/dl), jak i z otyłością (177,84±28,47 mg/dl). Zastosowana terapia spowodowała obniżenie średniej wartości tego parametru, oznaczonego na końcu badań, odpowiednio do 171,82±19,39 mg/dl w grupie z nadwagą i do 161,74±21,79 mg/dl w grupie z otyłością. W tej ostatniej grupie jest ona istotna (p<0,05).

Zmiany średnich wartości stężenia frakcji HDL-cholesterolu uległy wzrostowi w II terminie badań w obu grupach badanych chłopców. Zaobserwowane przyrosty wartości średnich okazały się nieistotne.

W II terminie badań stwierdzono pozytywną tendencję w odniesieniu do frakcji LDL-cholesterolu. Mimo obniżenia średniej wartości stężenia tego parametru u chłopców z nadwagą z 144,97±30,91 mg/dl w I terminie badań do 130,02±23,72 mg/dl na końcu badań oraz w grupie badanych z otyłością z 144,34±31,28 mg/dl do 125,44±30,63 mg/dl, różnice te były nieistotne.

Korzystna zmiana nastąpiła pod wpływem zastosowanej terapii w odniesieniu do TG. Zarówno w grupie chłopców z nadwagą jak i otyłych stwierdzono zmniejszenie stężenia triacylogliceroli w II terminie badań. W grupie chłopców otyłych spadek z 83,80±26,25 mg/dl w I terminie badań do 74,10±12,88 mg/dl na końcu badań okazał się istotny na poziomie 5 procent ufności.

Stężenie glukozy oznaczone we krwi na czczo na początku badań było wyższe u chłopców z otyłością (95,44±12,82 mg/dl) w porównaniu z grupą chłopców z nadwagą (92,14±14,47 mg/dl). Po zakończeniu terapii średnia wartość stężenia glukozy obniżyła się w grupie otyłych do 84,12±9,23 mg/dl, a u chłopców z nadwagą do 77,82±7,04 mg/dl. W obu przypadkach odnotowane różnice okazały się istotne statystycznie (p<0,05).

Cholesterolowy współczynnik aterogenności przed przystąpieniem do terapii był wyższy u chłopców z nadwagą (2,94±1,09) niż u chłopców otyłych (2,56±0,63). Po zakończeniu terapii nastąpiło obniżenie wartości tego wskaźnika odpowiednio do 2,80±1,08 i 1,78±0,85.

Rycina 15. Porównanie średnich wartości wartości parametrów parametrów gospodarki węglowodanowo-lipidowej i cholesterolowego współczynnika aterogenności u dziewcząt z nadwagą (n = 18) i otyłości (n = 19), poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej, w I i II terminie badań, w spoczynku

Rycina 16. Porównanie średnich wartości parametrów gospodarki węglowodanowo-lipidowej i cholesterolowego współczynnika aterogenności u chłopców z nadwagą (n = 10) i otyłością (n = 11), poddanych terapii dietetycznej i edukacji żywieniowej, w I i II terminie badań, w spoczynku