Rozdział 4. CEL PRACY

Dość dobrze udokumentowana jest wiedza dotycząca wpływu makroskładników diety na metabolizm węglowodanowo-lipidowy oraz zmiany hormonalne zachodzące w organizmie dorosłego człowieka, będące efektem stosowanego wysiłku fizycznego. Niewiele jest natomiast doniesień dotyczących wpływu stosowania diet powodujących powstanie ujemnego bilansu energetycznego na sekrecję i metabolizm hormonów w połączeniu z aktywnością fizyczną u młodzieży. Redukcja masy ciała oraz utrzymanie w dłuższym czasie masy należnej są istotnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia powikłań zdrowotnych w późniejszym okresie życia. Opierając się na powyższym, w niniejszej pracy podjęto próbę odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Jak dieta redukcyjna oraz systematyczny wysiłek o charakterze aerobowym z zastosowaniem edukacji żywieniowej wpływa na redukcję masy ciała i wskaźniki lipidowe krwi?

  2. Czy istnieją różnice między stężeniami wybranych enterohormonów w zależności od rodzaju prowadzonej terapii oraz od stopnia nadwagi i otyłości?

  3. Jaki wpływ ma dieta redukcyjna i zastosowany trening fizyczny oraz edukacja żywieniowa na poziom hormonów uczestniczących w metabolizmie węglowodanowo-lipidowym oraz w regulacji masy ciała dziewcząt i chłopców?

  4. Na ile edukacja żywieniowa przyczyni się do zmiany zwyczajów żywieniowych i poprawy stylu życia młodzieży z nadwagą i otyłością?