Biuletyn Porozumienia 'Biblioteka z Horyzontem
Pierwsza strona
Warto wiedzieć

Mirosława Mocydlarz
Udostępnianie informacji naukowej na nośnikach elektronicznych


Rozdział 8.

Sprzęt i oprogramowanie wymagane do udostępnienia informacji naukowej na nośnikach elektronicznych w bibliotece doby informacji.


Sieć wewnątrz biblioteki powinna być zrealizowana w standardzie co najmniej Fast Ethernet zapewniającym przepustowość rzędu 100Mb/s natomiast "wyjście na świat" mogłoby być zrealizowane w standardzie ATM zapewniającym nieograniczoną szerokość pasma na żądanie, dane, głos i wideo przesyłane za pośrednictwem jednej, ekonomicznej infrastruktury. Alternatywą może być Gigabit Ethernet zapewniający przepustowość rzędu 1000Mb/s.
Kluczową rolę odgrywają routery, czyli mechanizmy zajmujące się przesyłaniem pakietów danych z jednej części sieci do innej. W każdej części Internetu zainstalowany jest co najmniej jeden router zbierający wszystkie pakiety danych, które nie mogą być dostarczone w ramach danej sieci lokalnej. Poszczególne pakiety danych w Internecie są przekazywane tak długo z routera do routera i z jednej części do drugiej, aż trafią do obszaru gdzie znajduje się adresat pakietu. Router natomiast obsługujący ten obszar dostarcza ten pakiet do odbiorcy tak jakby pochodził on z sieci lokalnej. Routery mogą mieć postać sprzętową bądź programową. Zaproponowany urządzenie logiczne Core Builder 3500 jest urządzeniem modułowym spełniającym rolę routera oraz switcha. Jako moduły mogą być wykorzystane karty takich sieci jak: Gigabit Ethernet, Fast Ethernet czy ATM. W proponowanej wersji należało by wykorzystać kart Gigabit Ethernet i Fast Ethernet. ATM ma wiele zalet jednak na dzień dzisiejszy jest to nadal bardzo droga inwestycja. Inny zaproponowany sprzęt, ale według producentów uważany za przyszłościowy jest NetBuilder II. Jak przystało na centralny router ma budowę modułową. Posiada on wbudowane ścianę ogniową co jest elementem bardzo istotnym w budowie sieci bibliotecznej oraz spełnia rolę pomostu łączącego sieci wirtualne, budowane na bazie prostszych przełączników nie posiadających wbudowanych funkcji routingu. Urządzenie to również pozwala na pracę w sieciach Gigabit Ethernet i Fast Ehernet. Alternatywą może być Switch 4007, który zapewnia funkcję routingu w warstwie trzeciej.
Jako przełączniki Ethernetu warto byłoby zastosować dwa modele: Super Stack II Switch 3900, który posiada porty Fast Ethernet i Gigabit Ethernet i Super Stack II Switch 3300, który daje możliwość obsługi stacji roboczych oraz łączenia koncentratorów i przełączników w dużych sieciach.
>Serwery biblioteki winny znajdować się w jednym odpowiednio zabezpieczonym pomieszczeniu. W nowoczesnej bibliotece powinny działać serwery, jako urządzenia na odrębnych komputerach: serwer WWW, poczty elektronicznej i FTP, serwer archiwizacji, serwer danych personelu biblioteki, serwer publiczny. Powinny być one podłączone do modułu Fast Ethernet ze względu na duże zapotrzebowanie na prędkość transmisji. Ponadto właściwe byłoby zastosowanie serwera proxy, który jest pomocny zwłaszcza w sieciach, gdzie istnieje możliwość "posurfowania" po WWW i pościągania potrzebnych materiałów, co w bibliotekach elektronicznych jest i powinno być powszechne.
Okablowanie wewnątrz budynku biblioteki powinno być oparte na kablach UTP5 w topologii gwiazdy co umożliwi transfer rzędu 100Mb/s i powinno być poprowadzone w listwach PCV. Ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe ważną cechą jest ich wykonanie z trudno palnego, samo gasnącego tworzywa. Na wszystkich trasach winny być wykonane przepusty w ścianach, tulejowane dla ochrony kabli rurkami PCV. W pomieszczeniach biblioteki dla zachowania estetyczności aranżacji należałoby umieścić większość punktów dostępu do sieci na ścianach w odległości 0.5 m od podłogi. W korytkach kablowych powinna zostać pozostawione trochę miejsca dla ewentualnej przyszłej rozbudowy instalacji lub ich wykorzystania dla innych części sieci telefonicznych.
Jako system operacyjny proponuje się: Windows NT 4.0 Server na serwerach a na stacjach roboczych Windows NT 4.0 Workstation. Jest to podyktowane nie tylko dużym rozpowszechnieniem tego sytemu ale także i łatwością administrowania. Ponadto systemy te mają wbudowaną obsługę ważnych protokołów: NetBios, NetBeui, IPX/SPX czy TCP/IP w odróżnieniu od Novell Netware a w sieci lokalnej udostępniają oprogramowanie serwerów plików, wydruku i aplikacji. Do pakietu dołączone są serwery (oprogramowanie): WWW, FTP, poczty elektronicznej i zdalnego dostępu.
Sieci kablowe mają wiele zalet, są stosunkowo tanie, sprawdzone, nie sprawiają kłopotów administratorom i konserwantom. Nie są też jednak pozbawione wad: w budynkach trzeba ciągnąć kilometry kabli, układać je w korytkach i kuć przepusty w ścianach, itp. Nie zawsze jest to możliwe i dlatego warto byłoby się w przyszłości zastanowić nad zastosowaniem bezprzewodowych sieci komputerowych, którą można uruchomić w ciągu kilku dni a tworzenie normalnej sieci jest czasochłonne i droższe. Na dzień dzisiejszy jednak, mimo iż na rynku dostępne są już ich prototypy, bardziej jest to technologia a do zastosowania w rzeczywistych urządzeniach należy jeszcze trochę poczekać. W rozwiązaniu przyszłościowym warto by się jednak było zbudować sieć biblioteczną na tego rodzaju łączach.


Początek strony   |   Spis treści   |   Poprzednia strona   |   Następna strona