Struktura obiektu
Tytuł:

Antyfonarz augustianów krakowskich

Temat i słowa kluczowe:

Kraków 15w. ; Piotr z Krakowa, przeor konwentu krakowskiego św. Katarzyny w latach 1435-1465 ; Konwent św. Katarzyny w Krakowie ; augustianie eremici Kraków ; księgi liturgiczne 15w.

Opis:

Rkps zakupiony w 1846 od M. Wiszniewskiego ; Oprawa b. zniszczona; nie ma jej zupełnie na kantach deski, a na powierzchni dolnej okł. są znaczne uszkodzenia. Pozostały ślady zapięcia na 2 klamry ; Ozdobę oprawy stanowił szereg wąskich, coraz to mniejszych ramek (6!), pozostałe zwierciadło również jest podzielone liniami na wąskie pasy. Jeden bok pionowy jednej z ramek stanowi rząd odbitych rolką wycinków obrazków, m.in. Adam i Ewa pod drzewem z podpisem: Peccatum. Wyciski są b. starte i ledwo widoczne ; Dawna foliacja częściowo pozwala na określenie braków: na początku brak 2 składek tj. dawnych k. 1-16, później dawnych k. 37, 38, 67, 68, 81-86, więc 26 k. paginowanych, brak 1 k. niepagin. po k. 90 oraz nie wiadomo ilu kart na końcu ; Perg. jest gładki po obydwu stronach, gruby ; pismo gotyckie: tekstura 15 w., w części z nutami, drobniejsze. W części bez nut w tekście jednokolumnowym liczącym po 22 linie. Kreski liniowe w odstępach 13 mm, odstępy pomiędzy liniami nutowymi 7 mm ; Pisarzem był Andreas de Brunna, augustianin w Krakowie u św. Katarzyny. Rkps należy do ozdobnych, wykonanych w Polsce, stosowanych jest w nim kilka rodzajów i wielkości inicjałów. Malarzem był zapewne podpisany pędzlem na k. 20 Joannes Wlodarek ; W początkach wierszy najprostsze są większe i mniejsze jednobarwne inicjały czerwone i niebieskie obok dwubarwnych czarnych przeplatanych z czerwonym. W ważniejszych miejscach do prostego inicjału dodano czerwoną lub niebieską floraturę włoskowatą ; Wyklejka na dolnej desce (k. II) bez tekstu. Brak jest zewn. oznak proweniencji i starych tytułów. Jedynie na grzbiecie jest atramentowy, ledwie widoczny z powodu starcia napis "Antiphonarium". Widać gł. litery pocz. i końca ; Na k. 109 tarcza herbowa ze złotą lilią, jest to jakby nieznana odmiana herbu Gozdawa, który powinien mieć tło czerwone. Pod herbem na niewielkim fioletowym kartuszu widoczne, nieco starte, imię "Petrus" gotyckimi literami. Wg Zatheya był to Petrus Gozdawa; odnaleziona k. 137 rozstrzyga, że to dla niego Kodeks ten wykonano. Piotr z Krakowa, przeor konwentu krakowskiego św. Katarzyny w latach 1435-1465. Zmarł 8. VIII. 1465 r., pochowany został, jak jego matka Katarzyna, w kaplicy św. Doroty

Typ obiektu:

rękopis ; brewiarze

Sygnatura:

sygn.BK00036 ; Mf1166

Język:

lat

Udostępniane przez:

PAN Biblioteka Kórnicka

Data utworzenia:

1454?

Prawa:

domena publiczna

Prawa dostępu:

dla wszystkich bez ograniczeń

Digitalizacja:

PAN Biblioteka Kórnicka

Sponsor digitalizacji:

Dofinansowanie w ramach Projektu POPC.02.03.01-IP.01-00-002/16 „Cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Kórnickiej”

Lokalizacja oryginału:

PAN Biblioteka Kórnicka

Format obiektu cyfrowego:

image/x.djvu

×

Cytowanie

Styl cytowania: